Suwałki świętują 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Suwałki świętują 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Koncerty, wystawy, biegi, atrakcje dla dzieci i uroczystości oficjalne – suwalczanie świętują wielki jubileusz. Oficjalne obchody, przedstawiciele władz samorządowych rozpoczęli rano od złożenia kwiatów pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej.

W suwalskich uroczystościach wzięli udział  przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, kombatanci, przedstawiciele duchowieństwa, uczniowie, harcerze, przedstawiciele instytucji z miasta i regionu, Straż Miejska, Miejska Orkiestra Dęta, delegacja z miasta partnerskiego Mariampol i mieszkańcy miasta. W samo południe odśpiewano hymn narodowy. 
Głos zabrali prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, posłanka na Sejm RP Bożena Kamińska,  Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz, odczytano też list Jarosława Zielińskiego, posła i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tę część obchodów zakończyły Biegi Niepodległości – Bieg Patriotów i Bieg Małych Patriotów, których uczestnicy tuż po godzinie 12.00 wyruszyli z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

Po południu w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędą się koncerty Dumni z Niepodległej. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” oraz Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa J. Kozakiewicza.

Do godz. 16.00 w hali OSiR odbywa się natomiast festyn niepodległościowy. Jest turniej szachowy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, animacje i zabawy dla dzieci, konkursy z nagrodami i tort urodzinowy.  

O 19.00 w konkatedrze św. Aleksandra z koncertem organowym wystąpi suwalczanka Magdalena Lewoc. W programie utwory J.S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J.K. Kuchařa, S. Karg-Elerta.

(źródło: UM Suwałki)