Orły odsłonięte

Orły odsłonięte

Odsłonięcie orłów posadowionych na słupach zabytkowej bramy wjazdowej do dawnych koszar 2 Pułku Ułanów Grochowskich im. Gen. Dwernickiego w Suwałkach było w piątek (23.08) jednym z punktów pierwszego dnia obchodów 100-lecia wyzwolenia Suwałk. 

Uroczystości rozpoczął hymn państwowy, były przemówienia i apel pamięci. Na terenie dawnych koszar przy ul. Gen. Pułaskiego zgromadzili się mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i krajowych, harcerze, żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej, członkowie Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. Generała Józefa Dwernickiego w Podkowie Leśnej, Piłsudczycy oraz Miejska Orkiestra Dęta. 

– Spotykamy się w tym szczególnym, historycznym miejscu dla naszego miasta – tutaj, przez 20 lat, stacjonował 2 Pułk Ułanów Grochowskich, który brał udział w kampanii wrześniowej i II Wojnie Światowej. Historia tego Pułku jest historią wyśmienitą, bogatą. To co dzisiaj pozostało w tych koszarach, to tylko namiastka tego co było. Cieszę się bardzo, że wśród mieszkańców są osoby, które chcą przewrócić historię dla takich miejsc w naszych kochanych Suwałkach. Dwa lata temu braliśmy udział w odsłonięciu bramy po renowacji i cokołu w tym miejscu. Po tym wydarzeniu brakowało nam orłów, teraz brakuje nam jeszcze Generała Dwernickiego na tym cokole – mówił Czesław Renkiewicz. – Kolejną inicjatywą w ramach Budżetu Obywaletskiego może być pomnik generała, zachęcam do tego – dodał Prezydent.

O odtworzenie pomnika generała Dwernickiego apelował też Jakub Feluch, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. Gen. Dwernickiego.
– Może uda się, aby za rok, czy za dwa lata, generał powrócił na cokół. Wiele osób o tym marzy, to ważna rzecz dla wielu mieszkańców Suwałk, może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale jest tutaj wielu potomków białych ułanów – mówił Prezes.

Symbolicznego odsłonięcia orłów dokonali Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej, Jakub Feluch, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich, Helena, wnuczka Stanisława Łobacza, Prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Suwałkach, wnioskodawcy do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego odtworzenia orłów oraz autorzy rzeźb – Olga Wielogórska i Rafał Strumiłło. 

 
Uroczystości setnej rocznicy wyzwolenia Suwałk rozpoczęły się już po południu. Wszystko zaczęło otwarcie wystawy „Pierwsze dni Niepodległości” w Archiwum Państwowym przygotowanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz Muzeum im. J. Piłsudskiego w Sulejówku. Prelekcję na temat różnorodności jaka panowała na bardzo wielu płaszczyznach, na ziemiach polskich, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Nowik, kurator wystawy. 

Druga wystawa towarzysząca obchodom 100-lecia wyzwolenia Suwałk znajduje się w foyer Suwalskiego Ośrodka Kultury i prezentuje „Niepodległe Suwałki w filatelistyce i numizmatyce”. Ekspozycja została przygotowana przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Suwałkach. Wernisaż odbył się w piątek po południu. Tuż przed nim, zgromadzeni w sali kameralnej mogli zobaczyć film „Suwalszczyzna, w drodze do Niepodległej”. To produkcja zrealizowana w ubiegłym roku na zlecenie Muzeum Okręgowego w Suwałkach, doskonale i zwięźle pokazująca historię dążenia naszego regionu do wolności. 

W obchody 100-lecia wyzwolenia Suwałk czynnie włączyła się też parafia pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach z księdzem proboszczem Lechem Łubą na czele. W przedsionku kościoła, w obecności Prezydenta Suwałk, Przewodniczącego Rady Miejskiej i parafian, ksiądz proboszcz poświęcił tablicę upamiętniającą odzyskanie przez Suwałki niepodległości. 

Po odsłonięciu orłów, w Muzeum Okręgowym, odbyła się projekcja filmu „Śluby ułańskie” o historii kawalerii w Polsce i na Suwalszczyźnie.

Źródło: https://um.suwalki.pl/mieszkaniec/aktualnosci,4002/orly-odsloniete-pierwszy-dzien-swietowania-za-nami,2581877